As Minister for Workplace Safety and Consumer Affairs, and Ambassador for the Tasmanian Chapter of the Australian Institute of Architects, it was my pleasure to attend the Tasmanian Architecture Awards Presentation Dinner virtually to celebrate the vital work of our State’s architects.

Our building and construction industry is a key driver of our State’s economy, especially as we rebuild from COVID-19. Architects play a crucial role in developing our built environment by providing innovative and flexible designs to support and enhance our Tasmanian lifestyle.

There were 21 projects entered across 10 categories, as well as a number of Chapter prizes. All entries can be viewed online at https://www.architecture.com.au/awards/2021-awards/entrant-gallery-tasmanian-chapter-2021

Thank you to all the award entrants and winners for their hard work and commitment to their profession and who have all made impressive contributions to Tasmania’s built environment, which benefits our entire community.

All Named Award and Chapter Award winners will now progress to the National Architecture Awards.

This year’s Tasmanian Architecture Awards winners were:

Commercial Architecture

The Colin Philp Award | MOSS 25 | Circa Morris-Nunn Chua Architects

Chapter Award | Stoney Rise Wine | Cumulus Studio

 

Public Architecture

The Alan C Walker Award | Cradle Mountain Visitor Centre | Cumulus Studio

Chapter Award | Spring Bay Mill Event Spaces | Gilby + Brewin Architecture

 

Urban Design

The Dirk Bolt Award | Cradle Mountain Gateway Precinct | Cumulus Studio

 

Heritage

The Roy Sharrington Smith Award | Spring Bay Mill Event Space Interiors | Gilby + Brewin Architecture

Chapter Award | Signalman’s Quarters | 1 + 2 Architecture

 

Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)

The Edith Emery Award | Arthur Circus | Circa Morris-Nunn Chua Architects

Chapter Award | Pirie Street Extension | Preston Lane

Chapter Commendation | Signalman’s Quarters | 1 + 2 Architecture

 

Residential Architecture – Houses (New)

The Esmond Dorney Award | Coopworth | FMD Architects

Chapter Award | Killora Bay | Lara Maeseele in association with Tanner Architects

Chapter Commendation | Cascade House | Core Collective Architects

 

Sustainable Architecture

The Barry McNeill Award | Spring Bay Mill Stage 1 | Gilby + Brewin Architecture with Marcus Ragus

 

Enduring Architecture

Chapter Award | Wilson Robson Building, 191-193 Liverpool St | Hartley Wilson Oldmeadow Eastman Walch Architects

 

Colorbond® Award For Steel Architecture

COLORBOND Award | Cradle Mountain Visitor Centre | Cumulus Studio

 

Small Project Architecture

The Peter Willmott Award | Floating Sauna Derby | Licht Architecture

 

Chapter Prizes

Tasmanian Architecture Medal | MOSS 25 | Circa Morris-Nunn Chua Architects

President’s Prize | Gregory Luttrell & Jonathan Pyefinch, Luttrell Pyefinch Architects

Emerging Architect Prize | Emily Ouston | Core Collective

SWT Blythe Student Prize | Lost and Found | Hamish Saul

SWT Blythe Commendation | The Hang-Out | Emily Hunt

 

Elise Archer, Minister for Workplace Safety and Consumer Affairs